Posted on

BALDŲ PRIEŽIŪRA

BALDŲ REKOMENDACINĖS NAUDOJIMOSI TAISYKLĖS

MINKŠTI BALDAI

Baldų eksploatavimo ir priežiūros rekomendacijos:

Nelaikyti baldų tiesioginėje saulės šviesoje ar ryškių šviestuvų. Nuo jų baldai greičiau blunka, sutrūkinėja paviršius. Nestatyti baldų po langais. Baldus statykite ne arčiau kaip 1 m nuo radiatorių, orlaidžių ir oro kondicionierių, kad išvengtumėte staigių temperatūros pokyčių, kadangi tai silpnina baldą ir išblukina audinį. Ant baldų nestatykite plastikinių ar guminių daiktų (lempų pagrindų, užrašų knygučių, guminių kilimėlių ir kt.), nes kai kurie plastikai turi savo sudėtyje ingredientų, kurie gali pažeisti baldą. Periodiškai, bet ne rečiau kaip kartą per mėnesį, keiskite priedų prie baldų vietą, kad jie negulėtų ant baldų visą laiką toje pačioje vietoje. Naudokite minkštus apdangalus, audeklus, kad apsaugotumėte baldų paviršių nuo plastiko, gumos, karštų indų, gėrimų, knygų kampų, gėlių vazonėlių ir vazų. Pakelkite ir padėkite daiktus, negalima traukti daiktų baldų paviršiumi.

Dėmes privalote valyti nedelsiant, ne vėliau kaip per dvi minutes nuo dėmės atsiradimo. Išsiliejusį skystį kuo skubiau, bet ne vėliau kaip per tris minutes, sugerkite popieriniu rankšluosčiu, drėgmę sugeriančiu nespalvotu audiniu ar kempine. Netrinkite stipriai, nenaudokite kietų, šiurkščių ar smailių priedų valymui, nes taip galite pažeisti paviršių. Patogiausiose minkštų baldų vietose susidaro išsėdėtos vietos. Jas sumažinti padės dažnas nuolatinis pagalvėlių bei išsiimančių dalių purenimas ir apvertimas, tačiau visiškai sėdėjimo žymių panaikinti nepavyks – tai neišvengiama apmušalais aptrauktų baldų savybė. Prieš naudojant naujus baldus privalote juos apipurkšti specialiomis apsauginėmis priemonėmis. Jos padengia audinio paviršių plėvele, kuri nepraleidžia purvo, drėgmės, riebalų ir nekeičia audinio spalvos.

Ilgai nenuvalytas vanduo, paliks baltas dėmes ant baldo. Alkoholis, kvepalai, priemonės po skutimosi ir medikamentai gali smarkiai pažeisti baldą. Baldus reikia reguliariai, bet ne rečiau kaip kartą per savaitę, lengvai valyti su švelniu, nespalvotu audiniu prieš tai nurinkus visas pagalvėles ir atidžiai išvalyti nešvarumus iš kraštų, siūlių ir audinio klosčių, taip pat vėdinti – tai įprastinė baldų priežiūra. Nenaudoti valymui ar priežiūrai jokių kietų, šiurkščių, smailių daigtų, kurie sugadins baldo paviršių. Neleisti naminiams gyvūnams laipioti ant baldų, nes gali pažeisti baldų paviršių. Baldus saugoti nuo rūbuose esančių sagų, segtukų, sąsagų, žiogelių ir pan. , kurie gali sugadinti baldų paviršių.

Naudoti baldą tik pagal jo paskirtį, nesedėti ant porankių, nešokinėti ar pan., kad nesugadinti baldo konstrukcijos.

Baldinio audinio priežiūros rekomendacijos:

Privalote saugokite audinį nuo mechaninių pažeidimų, sutepimo įvairiais chemikalais ir kitais skysčiais. Jei reikia, galite naudoti nestiprios koncentracijos specialią valymo priemonę, prieš tai būtinai perskaitę naudojimo instrukciją. Privalote išbandyti valymo priemonės poveikį nematamoje baldo vietoje ir tik įsitikinę, kad tai nekenkia – naudokite jį pagal paskirtį. Negalima pilti valiklio tiesiai ant baldo, iš pradžių užpilkite skystį ant skudurėlio. Ne visus apmušalus galima skalbti, taigi ir valymo priemonės ne visos tinka. Išvalytą vietą reikia išdžiovinti. Lygintuvą naudoti draudžiama.

Dėmes reikia valyti atsargiais judesiais sukant ratu. Skalbimas yra negalimas, už pasėkmes neatsakome.

Odinio audinio priežiūros rekomendacijos:

Itin sausoje aplinkoje odiniai baldai ima džiūti, oda traukiasi, trūkinėja, tampa trapi, net gali pradėti byrėti ar trintis dažikliai. Todėl pirmiausia privalote pasirūpinti, kad patalpoje, kur stovi baldai, būtų normalus oro drėgnumas, t.y. apie 60-70 proc. Elastingumo ir žvilgesio odai suteikia natūralios riebalinės medžiagos. Jos ilgainiui išdžiūsta, tiesa, procesas trunka ne vienus metus. Netekusi riebalinių medžiagų oda praranda elastingumą, ima trūkinėti, šerpetoja paviršius. Tikslu išvengti šių problemų privalote tris kartus per metus odinių baldų paviršių ištepti specialiomis priemonėmis.

Rašalas, nagų lakas ar nagų lako valiklis gali nepataisomai sugadinti odos apmušalus, todėl privalote naudoti šias priemones ne arčiau kaip vieno metro atstumu nuo odinių baldų.

Odiniai baldai bijo ryškios spalvotos tekstilės. Gali nudažyti džinsai, ryškus megztinis, net prispaustas ir ilgiau palaikytas laikraštis, žurnalas, todėl privalote vengti nurodytų medžiagų kontakto su odiniais baldais.

Sušlapusio odinio paviršiaus nedžiovinkite plaukų džiovintuvu, nelyginkite odinių pagalvėlių, nes sugadinsite odą.

Nevalykite odos cheminiais tirpikliais, dėmių valikliu, spiritu, actu, acetonu, valikliais su abrazyvinėmis dalelėmis bei kitomis medžiagomis, kurios gali sugadinti odinį baldą. Stiprios valymo priemonės pakeis odos spalvą ir nepataisomai sugadins paviršių. Atminkite: odiniams baldams valyti netinka nei indų ploviklis, nei skalbimo milteliai nei kitos priemonė, kurios gali sugadinti baldų paviršių. Nors iš pirmo žvilgsnio universalios valymo priemonės valo neblogai, tačiau labai greitai nutrina apsauginį odos sluoksnį. Tada baldas greičiau išsitepa, o valyti jį gerokai sunkiau. Neleiskite įsigerti vandeniui, kitiems skysčiams – liks dėmės.

Valymui naudokite odos valymui skirtą kremą, balzamą ar pan. Tačiau įsigiję valymo priemonę būtinai ją išmėginkite ant nedidelio, ne itin matomo baldo ploto. Ir tik įsitikinę, kad tai nekenkia – naudokite jį pagal paskirtį.

Nestatykite odinių baldų tiesiogiai saulėje ir labai arti, t.y. arčiau kaip vienas metras, prie šildymo įrengimų. Taip pat odiniai baldai negali gauti intensyvios elektros lempučių šviesos. Tai reikalinga, kad baldai neišbluktų anksčiau laiko ir neišdegtų odos dažiklis.

Nesisėskite ant baldo, kol jis šlapias ar drėgnas: nuo drabužių gali likti dėmių, išsitampyti oda ir likti rauklšlės.

KORPUSINAI BALDAI

Baldų eksploatavimo ir priežiūros rekomendacijos:

Privalote pasirūpintui, kad baldų paviršius visada būtų sausas. Korpusinių baldų detalių paviršių privalote valyti sausu, minkštu audiniu (flanele, pliušu, gelumbe). Netrinkite stipriai, nenaudokite kietų, šiurkščių ar smailių priedų valymui, nes taip galite pažeisti paviršių. Kiekvieną baldo detalę rekomenduojama nuvalyti per dvi minutes nuo jos ištepimo. Jeigu nešvarumus paliekate kuriam laikui, ženkliai padidėja dėmių ir baldų ar jų detalių pažeidimo pavojus. Jeigu nešvarumus sunku nuvalyti, privalote naudoti specialius valiklius, kurių asortimentas šiais laikais yra pakankamai platus. Valikliai ne tik valo, bet gali ir poliruoti, saugoti, konservuoti, aromatizuoti ir turėti kitų naudingų savybių. Rekomenduojama atkreipti dėmesį į vidines ir mažai vėdinamas detales, kraštus ir sujungimus. Prisiminkite, jog valymui negalima naudoti tokių audinių, kempinių arba pirštinių, kurios suvilgytos priemonėmis, galinčiomis pažeisti valomą paviršių.

Ypatingai saugokite, kad ant korpusinių baldų nepatektų agresyvių skysčių (rūgščių, šarmų, dažų, tirpiklių ir t.t.). Šie junginiai yra chemiškai aktyvūs ir reakcija jūsų turtui arba netgi sveikatai gali turėti neigiamų padarinių.

Stiklinių paviršių priežiūrai naudoti tik specialiai stiklo valymui skirtas, neturinčias abrazyvinių dalelių valymo priemones.

Dažytų metalinių paviršių negalima valyti mechaniniu būdu. Privalote naudoti specialiai dažytiems metaliniams paviršiams skirtas valymo priemones.

Netinkamos baldų laikymo sąlygos pagreitina lako arba dažų dangos senėjimą, baldų elementų išsikraipymą bei deformaciją.

Negalima laikyti baldų tiesioginėje saulės šviesoje. Ilgą laiką šviesai tiesiogiai krintant ant tam tikrų detalių, gali susilpnėti jų chromatinės charakteristikos palyginus su kitomis detalėmis, kurias mažiau veikė šviesa. Keičiant ir/arba papildant kai kuriuos baldų elementus skirtingu laikotarpiu, detalių spalva gali skirtis. Šis spalvos skirtumas, kuris po kurio laiko pasidarys ne toks ryškus, nėra blogos kokybės baldų požymis.

Staigūs temperatūros pokyčiai gali stipriai pažeisti baldus arba jų dalis. Baldai neturėtų stovėti arčiau nei 1m iki šilumos šaltinio. Rekomenduojama laikymo arba eksploatacijos temperatūra yra nuo +15 iki +25°C. Privalote užtikrinti, kad ant baldų nepapultų karštų daiktų (lygintuvų, puodų su verdančiu vandeniu ir t.t.) arba jų ilgą laiką neveiktų šilumos efektą sukelianti spinduliuotė (galingų lempų šviesa, neekranuotos mikrobangos ir t.t.).

Privalote užtikrinti, kad patalpų, kuriose stovi baldai, santykinė oro drėgmė yra 60 – 70%. Pasistenkite, kad jūsų baldų ilgą laiką neveiktų ypatingai sausos arba drėgnos laikymo sąlygos, kad jos periodiškai nesikeistų. Bėgant laikui, tokie aplinkos faktoriai gali pakenkti baldų arba jų detalių vientisumui.

Naudoti baldą tik pagal jo paskirtį, kad nesugadinti baldo konstrukcijos. Surinkinėjant baldus privalote samdyti šiam darbui specialistus, turinčius ne mažesnės kaip 3 metų patirties surenkant baldus, nes yra didelė grėsmė sugadinti baldą, jo dalį ar baldo priedą.

Virtuvines spinteles statant spintelę prie spintelės stalviršius reikia jungti jungimo juostelėmis, kurias reikia sandarinti drėgmei atspariu hermetiku. Išpjaunant kriauklei stalviršį pjūvio vietą reikia padengti drėgmei atsparia medžiaga ir kriauklę dėti ant drėgmei atsparaus hermetiko.